Z początkiem 2024 r. rząd uruchomi stronę internetową z przejrzystym podglądem cen transakcyjnych mieszkań – zapowiedział w poniedziałek w Studiu PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

 Jego resort zamierza wprowadzić przejrzysty podgląd cen transakcyjnych, w którym „na bieżąco będzie widoczne, za ile nawet danego dnia sprzedawały się nieruchomości”. Na publicznej stronie internetowej mają być publikowane informacje „przekazywane przez notariuszy w trakcie transakcji”, z wyłączeniem danych wrażliwych. „Będzie wskazanie, jaka miejscowość, dzielnica, metraż, ile wyniosła cena nieruchomości”.

 W poniedziałek 27,03,2023 r. w Studiu PAP minister rozwoju i technologii pytany o to, w jaki sposób jego resort planuje walczyć ze „sztucznym popytem” na rynku mieszkań, wskazał, że „dzisiaj rynek opiera się o pewnego rodzaju bańkę”, gdzie funkcjonują flipperzy, dokonywane są cesje na rynku pierwotnym oraz nie ma wiedzy o tym, za ile realnie sprzedawane są mieszkania. Jego zdaniem wszystko to powoduje, że „spirala nakręca się”. „Trzeba to zatrzymać, bo nie ma powodu, żeby ceny tak rosły” – ocenił.

 

 Źródło: Gazetaprawna.pl